Filtre v klimatizáciach

Filtrácia vzduchu je neoddeliteľnou súčasťou klimatizačného zariadenia. Na klimatizačnom zariadení sú filtre ktoré výrazne vplývajú na kvalitu vzduchu ktorú dýchame.

Filtre v klimatizáciách sú komponenty, ktorým by sme mali vo vlastnom záujme venovať pozornosť. Filtrácia vzduchu je dôležitou súčasťou klimatizačného zariadenia, lebo výrazne vplýva na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame.

Od klimatizácie očakávame že bude plniť dve základné funkcie kúrenie a chladenie. Ale od modernej klimatizačnej jednotky očakávame že bude plniť oveľa viacej fukncíí a to udržiavanie teploty v miestnosti, dostatočnú vlhkosť vzduchu ale aj filtrovanie vzduchu v miestností. Preto sú klimatizácie vybavené rôznymi filtrami vzduchu.

Základný filter ktorý sa v jednotke nachádza je prachový filter.
Tieto filtre sú umývateľné. Je ich možné povysávať a umyť pod tečúcou vodou. Tieto filtre chránia výparník a zachytávajú veľké nečistoty a prach. Aj takto môžu vypadať nevyčistené filtre.

a takto vypadá vyčistený 

 

 

ZDRAVOTNÉ FILTRE
Filter s aktívnym uhlím
Aktívny uhlík je absorbent s duálnou schopnosťou absorbcie: fyzickej a chemickej, z ovzdušia, aj z tekutín. Rýchlo pohlcuje škodlivé plyny, napr. benzén, formaldehyd a amoniak.

 Filter biologický anti-bakteriálny
Tento filter je vyrobený z čistiaceho materiálu s vynikajúcou sterilizáciou a schopnosťou zachytávať prach. Keď vzduch prúdi cez filter, prach a baktérie sa zachytia na povrchu filtra, ktorý je bio-baktericídny. V prípade uchytenia mikróbu, bio-baktericídna vrstva naruší jeho metabolizmus a obmedzí jeho rast. Účinnosť zachytenia escherichia coli a staphylococcus aureus je vyššia ako 95%.

 Filter s katechínom
Katechín je výťažok zo zeleného čaju, ktorý sa pre svoje oxidačné a sterilizačné účinky pridáva do filtrov. Aktívne enzýmy vytvárajú benzénové jadro, ktoré pohlcuje pachy a škodlivé látky v ovzduší. Katechínový filter účinne a dlhodobo zachytáva a sterilizuje prachové častice. Jeho antibakteriálna úprava zneškodňuje viac ako 95% baktérií, napr. staphylococcus aureus.

 Katalytický filter
Základný materiál filtra je PU polyuretán a rôzne katalytické vlákna. Efektívne zachytáva a odstraňuje formaldehydy a ďalšie nebezpečné organické zlúčeniny (VOC) aj škodlivé plyny a pachy. Katalytický filter môže odstrániť až 92,9% formaldehydu zo vzduchu za 2,5 hodiny.

 Filter proti roztočom
Pomocou tohto filtra odstránite vysokou rýchlosťou zo vzduchu až 90 % roztočov. Tento filter je vhodný hlavne pre ľudí trpiacich alergiami a astmou.

 Filter fotokatalytický
Fotokatalytický filter redukuje pachy a choroboplodné baktérie pôsobením svojho ultrafialového svetla. Efektívne tak očisťuje ovzdušie a zároveň ho udržiava svieže. Titan TiO2 obsiahnutý v tomto filtri má silný fotokatalytický efekt, zároveň je však šetrný k životnému prostrediu. Zbavuje ovzdušie viac ako 90% kyseliny octovej, formaldehydu, amoniaku a  viac ako 70% obnoviteľných škodlivých látok.

 Filter s iónmi striebra
Filter s povrchovou úpravou striebrom je úplne novým druhom výkonných sterilizačných produktov. Ióny striebra sú bez farby a zápachu a nemajú žiadne vedľajšie účinky, akými sú podráždenie, Znečistenie alebo prchavosť. Ióny sa po sterilizácii samé obnovujú, majú preto dlhú životnosť a efektívne zabraňujú množeniu baktérií. Okrem nespornej výhody dlhej životnosti sterilizácie je tento postriebrený filter naviac šetrný k životnému prostrediu a úplne bezpečný. Má vysokú účinnosť, ničí viac ako 99% baktérií. Ióny striebra na seba silno pútajú baktérie a mikroorganizmy, prechádzajú ich bunečnou membránou a zabraňujú štiepiacej aktivite baktérií. Narúša štruktúru DNA baktérií a mikroorganizmov, čím spôsobuje stratu rozmnožovacej schopnosti baktérií.

Plazmový generátor
Plazmový generátor je druh zariadenia/ filtra ktorý elektricky čistí vzduch. filtruje najmenšie častice. Prachové častice ktoré prejdú cez filter nabije zápornou elektrinou a následne pri prechode cez prachový filter sa tieto častice prilepia na prachový filter kde zostanú kým ho neumyjeme.

HEPA filter
HEPA filter (high efficiency particulate air) sa používa najmä vo zvlhčovačoch vzduchu a zneškodňuje najmenšie čiastočky prachu a dymu z cigariet. Tento vzduchový filter je schopný s 99,97% účinnosťou eliminovať častice s veľkosťou 300 nanometrov. Mal by sa meniť raz ročne.

Ionizátor vzduchu 
Ionizátor vzduchu vyrába záporne nabité ióny (vzduchové ióny). Ich význam spočíva v pozitívnom účinku na látkovú výmenu a v odbúravaní napätia z ľudského tela. Ionizátor produkuje až do 35 000 negatívne nabitých iónov na cm3 vzduchu. Táto hodnota zodpovedá kvalite vzduchu v prírode